Vánoce jsou tady!!! ... ALE CO TEĎ?

20. listopadu 2011 v 14:51 | HelenQ@ |  Volný čas
Vánoce jsu tady..... ALE CO TEĎ ?

Ano, je to zase tady, už jen pár dní, a máme tu Vánoce. Jakmile předá měsíc listopad vládu prosinci, obchodní centra budou praskat ve švech a všude bude panovat Vánoční panika. Je tady však ještě jedno Vánoční úskalí, které už neodmyslitelně patří k nákupu dárků, pro naše nejbližší... Jsou to peníze. Asi ti není zapotřebí popisovat, že peníze nenajdeš na chodníku každým dnem. Jak tedy nakoupit dárky a při tom ušetřit nějaký ten peníz na příští rok? Tento článek ti poradí a zodpoví nejčastější otázky kladené v souvislosti s Vánocemi.


Jak při nákupu dárků uspořit ?

Uvedu to na názorném příkladu. Dejme tomu, že jdeš koupit mamce pod stromeček třeba sadu skleniček. Stojíš před plnou výlohou zboží a nevíš, co si vybrat. Najednou si všimneš, ,,to je ono'' . Pokud je v balení 1 sklenička a stojí 500 kč (ok, přeháním, ale i to se může stát...), tak to rozhodně není nákup pro člověka - studenta, co si vydělá tak 1000 kč brigádou. Pokaždé, když jdeš něco koupit, což neplatí jen u Vánočních nákupů, tak bys měla odhadnout, zda se cena rovná tomu, co všechno výrobek obsahuje, z čeho je vyroben a na jaký je účel... Když se tedy vrátím k příkladu skleniček, je rozdíl to že jedna sklenka stojí 500kč a že sada 12 - ti sklenek stojí 500kč. Je lepší si tedy porovnat ceny stejných výrobků třeba ve 2 obchodech navzájem..... Druhou fintou obchodníků je to, že dávají dražší výrobky do polic ve výši očí a levnější jsou spíše dole. Když někdo jde na spěšný nákup, popadne to, co vidí nejdříve a nevšimne si, že mohl ušetřit a mít třeba i kvalitnější věc za menší nebo stejnou cenu.

Nakupovat postupně, nebo vše najednou ?

Když se jedná o časově omezenou akci, je lepší nakoupit více věcí (samozřejmě ale ne zbytečně, jen pokud víš, že se ti věc hodí). To samé platí i u toho, když máš třeba slevový kupon na celý nákup. Pak je pochopitelně výhodnější nakoupit více věcí a tím pádem mít výraznější slevu, než si koupit jednu věc levněji o 10 kč.

Udělej si seznam !

Udělej si seznam toho, co komu dáš, kolik by to zhruba mělo stát a tím se řiď. Je lepší, mít všechno sepsané dohromady a spočítat si tak hrubé výdaje. Budeš mít alespoň přehled o svých financích a nekoupíš jednomu člověku omylem 5 dárků. Tím nemyslím, že by jsi měla už od ledna sepisovat detailní seznam o tom, jaký dárek kdo chce a podobně, ale já osobně to mám vyzkoušené a mohu jedině doporučit.

Už mám nakoupeno.

Když už máš konečně nakoupeno, tak tě čeká poslední etapa ve Vánočním maratonu. Balení dárků... Někomu jde balit dárky líp a někdo se zamotá do izolepy jedna, dvě. Není to žádná tragedie a dárkové služby si účtují zbytečné peníze za takové činnosti. Pokud máš třeba vázu, je lepší jí dát do kartonové krabice a tak jí snadněji zabalit + máš jistotu, že se ihned nerozbije. Co se týká nákupu vánočního papíru, kokni se, kolik ho je. Kolikrát člověk zaplatí klidně 40 kč za 1m, což se mi zdá zbytečné. Jestli chceš, aby se ti papír dal rovně stříhat, pořiď si ho se čtvercovými vzory a nebo pruhy. A když už jsem u těch balících papírů, někdy je lepší koupit si arch v papírnictví třeba za 10kč, než v obcodě stejně velký kus za 30kč. A jmenovky na dárky jsou zase jen dalším lákadlem obchodníků. Stačí si vzít klasickou, bílou samolepku a na ní napsat jméno (možno připojit věnování a malý obrázek) a máš hotovo. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wexla Wexla | 8. března 2013 v 11:35 | Reagovat

Ušetřit ještě více můžete také díky slevovým kupónům, nejvíce jich je na http://slevovykupon.net/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama